Fırsatçılar Kazaları Kovalayıp Güvence Hesabına Dadanıyor

Trafik sigortası olmayan bir aracın yaptığı kazada yaralanan 3. kişilerin ölümleri durumunda mirasçılarına, sakatlık veya işgöremezlik durumunda ise kendilerine tazminat ödeyen Güvence Hesabı, ‘fırsatçı’lar için yeni iş kapısı oldu

Fırsatçılar kazaları kovalayıp Güvence Hesabı’na dadanıyor

Trafik kazalarında meydana gelen yaralanma, sakat kalma ve ölüm gibi hallerde mağdur vatandaşların zararını karşılamak için kurulan Güvence Hesabı, bu yılın ilk 5 ayında 581 kişiye 20.8 milyon TL ödeme yaptı. Geçen yıl ise toplam 8 bin 463 kişiye 41.6 milyon TL ödeme yapıldı.

Güvence Hesabı Genel Müdürü Kadir Küçük, “Güvence Hesabı’ndan Türkiye’de herkes yararlanabilir. Türkiye’ye gelen yabancılar da bu kapsamda” dedi. Trafik sigortası olmayan bir aracın verdiği zararlar veya tehlikeli madde üretimi yapan bir şirketin ‘zorunlu sorumluluk sigortası’ olmaması durumunda 3. kişilere verilen zararlar Güvence Hesabı’ndan karşılanıyor.

Her aracı dolandırıcı değil
Ancak, Güvence Hesabı’nı ‘mağdurlar’dan daha çok ‘aracı’ların kullandığı belirtiliyor. Yani, ‘Güvence Hesabı’ kartviziti basarak veya kendilerini ‘hasar danışmanı’ olarak tanıtan bu kişiler, mağdurlara ulaşıp onlar adına bu işi takip edeceklerini belirtiyor. Ancak, alınan paranın az miktarını mağdura ödeyen bu kişiler, bu durumu kendilerine adeta meslek edinmişler. Geçen yıl ödemelerin yüzde 80’e yakını ‘aracı’lara yapılmış. Ancak, her ‘aracı’nın ‘dolandırıcı’ olduğunu da düşünmemek gerekiyor. Bazı mağdurlar avukatları aracılığıyla da haklarını arayabiliyor.

Genel Müdür Küçük, konuyla ilgili olarak Hazine’ye başvurduklarını ancak, bu kişilerin mağdurlardan vekalet aldıkları için birşey yapamadıklarını söyledi. Küçük, “Kişilerin dolandırılmaması için önlem olarak yapılan ödemenin bir kopyasını da mağdura gönderiyoruz” dedi.

Üst limit 225 bin TL
Güvence Hesabı’nda kişilere ödenen tazminatın üst limiti 225 bin TL. Tazminatlar, kişilerin yaşı, geliri, medeni durumuna göre belirleniyor.
Türkiye’de trafiğe kayıtlı toplam araç sayısının yaklaşık 16 milyon olduğu tahmin ediliyor. Bunun yüzde 50’sinin otomobil, yüzde 15’inin motosiklet, yüzde 10’unun ise traktör, yüzde 25’i ise diğer araçlar olduğu belirtiliyor. Türkiye’de özel araçların yüzde 10’u, traktör ve motosikletlerin ise yüzde 70’inin sigortasız olduğu ifade ediliyor.

Tedaviler SGK’da
2010 yılına kadar trafik kazalarında veya tehlikeli üretim esnasında sigortasız olan kişilerin yaralanmaları durumunda tedavi masrafları da Güvence Hesabı’ndan karşılanıyordu. Ancak, Sağlık Bakanlığı tedavileri SGK’ya devretti. Güvence Hesabı, tedavi için SGK’ya her ay 1 milyon TL ödeme yapıyor.

 

Fırsatçılar kazaları kovalayıp Güvence Hesabı’na dadanıyor

Kime ödeniyor?

Trafik sigortası veya zorunlu koltuk ferdi kaza sigortası olmayan bir aracın yaptığı kaza ile 3. kişilere verilen bedeni zararlar karşılanıyor. Ayrıca, tehlikeli madde üretimi yapan bir kurumun ‘zorunlu mali sorumluluk’ sigortası yoksa, herhangi bir kaza, patlama gibi durumlarda 3. kişilere verilen zarar için ödeme yapılıyor. Manevi veya maddi zararların yanı sıra kazaya neden olan aracın sürücüsünün zararları ise karşılanmıyor.

Ödemeler sadece mirasçıya değil...

Güvence Hesabı’nın bilinirliğinin artmaya başladığını ifade eden Küçük, “Sakat kalma veya ölüm gibi hallerde her 3 kişiden biri bize başvurmaya başladı. Ödemeler sadece mirasçıyla sınırlı değil. Örneğin, bir çocuk okutuyor. Ona eğitim giderleri için burs veren bir kişi var. Bu kişi hayatını kaybetti ya da sakat kaldı. Bu kişinin burs verdiği çocuk, destekten yoksun kaldığı için Güvence Hesabı’ndan da tazminat alabilir” diye konuştu.

 

GÜVENCE HESABI NEDİR?
1983’te Garanti Fonu adıyla kuruldu, 2001’de ise ‘Güvence Hesabı’ adıyla Sigorta Şirketleri Birliği bünyesinde faaliyete başladı.
Güvence Hesabı, kapsamında bulunan zorunlu sigortaların sağladığı teminatlara ilişkin bedeni olarak (sakatlık ve ölüm) zarar görenlere kaza sonrasında sakat kalma halinde sakatlık tazminatı, ölüm halinde ise ölenin desteğinden yoksun kalanlara destekten yoksun kalma tazminatı ödüyor. Güvence Hesabı’nın geliri sigorta şirketlerinden karşılanıyor. Şirketler, kestikleri poliçelerin yüzde 2’sini buraya aktarıyor.

 

Kaynak: Milliyet 

page up